MOL és Miskolci Egyetem: hulladékfeldolgozástól a karbonmentes energiáig terjed az új kutatási partnerség

Miskolci Egyetem - MOL: Molnár József / Horváth Zita / Homonnay Ádám

Megosztás

Új fejezet kezdődött a MOL és a Miskolci Egyetem kapcsolatában: a korábbi, elsősorban oktatásra koncentráló együttműködés helyett immár a kutatás-fejlesztés és innováció kerül a középpontba. A kedden aláírt partnerségi megállapodás kiemelt területei között szerepel a szelektív hulladékok újrahasznosítása, a hulladékfeldolgozásból származó termékek petrolkémiai hasznosítása, valamint a megújuló energiák és a karbonmentes energiatermelés lehetőségeinek vizsgálata.

A megállapodást Molnár József, a MOL-csoport vezérigazgatója, Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora és Homonnay Ádám, a MOL Csoportszintű Kutatás-Termelés Operáció ügyvezető igazgatója írták alá. Molnár József a sajtótájékoztatón hangsúlyozta a partnerség hosszú távú, szisztematikus jellegét, és kitért arra is, mennyire fontos megtalálni “az egyensúlyt a tudományos érték és a hasznosság között” – ami nem is olyan egyszerű feladat, mint ahogy azt az energiaipar számos korábbi, polcra került kutatási eredménye bizonyítja.

A MOL vezérigazgatója nem titkolt ambícióval beszélt arról, hogy a vállalat “technológiai követőből innovátorrá válhat” az egyetemmel közös fejlesztések révén. Ez különösen izgalmas fordulat lehet egy olyan cég esetében, amely hagyományosan inkább alkalmazta, mintsem létrehozta az új technológiákat.

A Miskolci Egyetem már eddig is a MOL szakember-utánpótlásának egyik legfontosabb bázisa volt. Az intézményben 2008 óta működik petrolkémiai tanszék, 2014-ben alakult meg a Kőolaj- és Földgázintézeti MOL Tanszék, 2018-ban pedig elindult az oktatás a MOL Petrolkémia Gépészeti Intézeti Tanszéken is. A duális képzés keretében eddig 19 vegyipari gépészmérnök és 10 olajmérnök szerzett diplomát, de szép számmal érkeznek a vállalathoz vegyészmérnökök, anyagmérnökök, közgazdászok és logisztikai szakértők is.

Horváth Zita rektor kiemelte az egyetem erősségét a különböző tudományterületek együttműködésén alapuló, sokoldalú kutatási képességben. Az intézmény kutatási projektjei között évek óta hangsúlyos helyen szerepelnek olyan témák, mint az energiaipari átállás, a másodlagos nyersanyagok újrahasznosítása és a környezetvédelmi technológiák – amelyek mind kapcsolódnak a MOL stratégiai céljaihoz.

A most aláírt megállapodás egyértelmű irányváltást jelez: míg korábban az egyetem és az iparvállalatok kapcsolata főként az oktatásra koncentrált, a jövőben a kutatások gyakorlati hasznosulása kerül előtérbe. A kérdés már csak az, hogy az egyetemi laboratóriumokban született ötletek közül melyek jutnak el ténylegesen az ipari alkalmazásig – és persze, hogy a “technológiai innovátor” szerepkör mennyi valódi forrást jelent majd a kutatások finanszírozására.

Forrás: Miskolci Egyetem

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek